Aj vy patríte medzi tých, ktorí sa aspoň pokúsia stanoviť si nejaké ciele a predsavzatia do nového roka? Alebo, naopak, myslíte si, že to nemá význam, pretože ste presvedčení, že ich aj tak nedokážete nikdy splniť? Finančné predsavzatia sú však skutočne dôležité a užitočné. Môžu vám pomôcť ľahšie prekonávať nepredvídateľné situácie. Vhodné poistenie, sporenie a investovanie je cestou, ako naplniť množstvo cieľov.
Nie, nie je to len klišé. Kde je vôľa, tam je skutočne aj cesta. Platí to na sto percent aj pri novoročných predsavzatiach. Tak, ako vo všetkom, na začiatku je definovanie cieľa, sna, túžby či potreby. Potom vytýčenie cesty, ktorou sa k ich plneniu môžete dostať. Na záver ostáva už len z tej cesty neschádzať. Znie to jednoducho, ani zďaleka to však také jednoduché nie je. V dnešnom článku vám dáme niekoľko užitočných tipov na finančné novoročné predsavzatia a tiež návod, ako ich dodržať. Sporenie a investovanie môže byť nástrojom, musí sa však správne „uchopiť.“
Kde nájsť prostriedky na sporenie a investovanie?
Možno si poviete, že sporiť si jednoducho nemáte z čoho. Že ledva vyjdete pri každomesačných výdavkoch z toho, čo zarobíte. Ste presvedčení, že na odloženie si nejakého toho eura nemá zmysel ani čo i len pomyslieť. Tu je práve priestor na zmenu v myslení.
TIP č.1 – prehodnoťte svoje výdavky
Najčastejším problémom slovenských domácností býva, že vlastne ani nevedia, kde míňajú peniaze. Urobiť si preto vo svojich výdavkoch poriadok je základom pre všetky finančné predsavzatia. Ako to spraviť? Jednoducho. Začnite svoje výdavky sledovať. Zapisujte si každý deň do jednoduchej tabuľky to, čo miniete. V nej si určite kategórie – napríklad strava, drogéria, zábava, oblečenie, úvery, energie a podobne. Po dvoch-troch mesiacoch si tabuľku vyhodnoťte. Možno zistíte, že napríklad na stravu či zábavu míňate viac, ako je nutné. Možno sa dajú nakupovať alternatívne produkty, možno je možné viac využívať akcie v obchodoch a podobne. S najväčšou pravdepodobnosťou nejaké tie rezervy nájdete.
Kupujte to, čo skutočne potrebujete, prenajmite si to, čo využívate sporadicky
Ešte stále sú Slováci náchylnejší produkty si kupovať, aj keď to pre nich nie je rentabilné. Prenájom je však už aj u nás čoraz atraktívnejší. Prečo? Lebo sa jednoducho oplatí. Platí to však aj opačne. Požičiavame si za drahé nájomné niečo, čo využívame často a vďaka kúpe by sme mohli ušetriť.
TIP č.2 – väčšie výdavky si dobre premyslite
Ako príklad uvedieme tri produkty, ktoré je možné si aj prenajať aj kúpiť. Prvým je lyžiarsky výstroj. Ak ste vášnivý lyžiar, jeho prenájom by vás vyšiel určite viac, ako keby ste mali svoj vlastný. Ak však lyžujete párkrát v roku, investícia do lyžiarskeho výstroja by sa vám nemusela vrátiť ani po niekoľkých rokoch. Alebo, naopak, ak ako lyžiar kupujete nové lyže každú sezónu, pretože chcete mať vždy to najlepšie, aj v tom prípade sa oplatí porozmýšľať o prenájme. Môžete si totiž požičať vždy tie najmodernejšie kúsky.
Druhým príkladom môže byť kúpa auta. Vo väčšine prípadov sa to týka najmä druhého auta v rodine. Ak na ňom najazdíte len pár tisíc kilometrov ročne, napríklad do 10 tisíc a väčšinou po meste, zvážte iné formy. Platí totiž, že auto patrí medzi najhoršie investície. Jeho hodnota rýchlo klesá, sú s jeho prevádzkou spojené mnohé dodatočné výdavky. Riešením môže byť taxi pre premiestňovanie sa po meste alebo aj prenájom vozidla v prípade, že cestujete príležitostne niekam ďalej. A možno zistíte, že aj hromadnou dopravou sa dá cestovať pohodlnejšie, ako ste si mysleli.
Typickým príkladom je tiež bývanie. Platiť nájomné alebo splátky hypotekárneho úveru? Pri súčasných cenách nehnuteľností a zároveň pri výške nájomného a výške úrokových sadzieb na hypotékach je potrebné posudzovať každý prípad zvlášť. Jedno aj druhé má svoje výhody a nevýhody. Odporúčame poradiť sa s našim FINVIA expertom. Možno zistíte, že je pre vás oveľa výhodnejšie investovať do vlastného ako byť v podnájme. Alebo naopak, že by ste s kúpou mali ešte počkať, kým si nasporíte na spoluúčasť. 100 %-ná hypotéka je totiž minulosťou.
Máte na sporenie a investovanie vhodné produkty?
Ďalším častým argumentom, prečo si nezačať sporiť je, že s malými sumami sa to aj tak neoplatí a väčšie si dovoliť nemôžete. Verte, že to je absolútny nezmysel.
TIP č.3 – založte si efektívne sporenie
Sporenie a investovanie je možné už od pár desiatok eur mesačne. Najdôležitejšie je začať. Nastavte si trvalý príkaz a už onedlho zistíte, že vám tých 20 či 30 euro mesačne nechýba a že tento výdavok beriete prirodzene presne tak ako výdavky za energie. Vďaka tomu si bez problémov vaše pravidelné vklady z času na čas zvýšite. Dôležité tiež je mať vhodné sporiace produkty. To sú také, pri ktorých vaše úspory zarábajú. Faktom totiž je, že väčšina Slovákov stále drží svoje úspory na nevýhodných sporiacich účtoch či bežných bankových účtoch, kde peniaze vplyvom inflácie a takmer nulových úrokov strácajú svoju hodnotu. Na takýchto účtoch by ste mali držať len takú výšku peňazí, ktorú potrebujete pre „bežné“ fungovanie. Ostatné prostriedky by ste mali investovať. Akciové či indexové fondy zarábajú v priemere 6-7 % ročne, z dlhodobého hľadiska aj desiatky percent.
Začať si efektívne sporiť formou investovania môže byť skutočne užitočné predsavzatie. Radi vám nastavíme tú najvhodnejšiu sporiacu schému presne podľa vašich potrieb a možností. Dajte nám o sebe vedieť prostredníctvom kontaktného formulára. Služby našich FINVIA expertov budete mať bezplatne.