Extrémne vyčíňanie počasia je a bude stále častejšie aj v našich končinách. Je to následok globálnej zmeny klímy. Požiare, silný vietor a predovšetkým prudké prívalové dažde s následnými záplavami sú príčinou obrovských škôd na majetku. A, žiaľ, niekedy aj na životoch. Kúpiť si nehnuteľnosť v rizikovej oblasti je dobré zvážiť. Okrem iného môžete mať problém uzatvoriť si poistenie nehnuteľnosti.
Búrky z tepla, krupobitie aj vytrvalé dažde poznáme od nepamäti. Faktom však je, že v posledných rokoch prudko vzrástol počet záplav a voda je príčinou čoraz častejších a rozsiahlejších škodových udalostí. Častokrát k nim však prispievajú aj samotní majitelia, ktorí neváhajú svoje bývanie postaviť aj v tzv. záplavových oblastiach.
V dnešnom článku sa dozviete, prečo by ste mali zvážiť kúpu alebo výstavbu nehnuteľnosti v záplavových oblastiach aj ako poisťovne postupujú pri dojednávaní poistenia nehnuteľnosti v rizikových lokalitách. Prezradíme Vám tiež, v ktorých situáciách nie je za škodu na Vašom majetku zodpovedný Váš sused – a nemusí Vám ju preto nahradiť, aj keď ju spôsobil napríklad spadnutý strom z jeho záhrady.
Poistenie nehnuteľnosti nie je samozrejmosť
Aj keď počasie dokáže zapríčiniť doslova stratu strechy nad hlavou a poriadne zatriasť rodinným rozpočtom, stále je na Slovensku množstvo nehnuteľností nepoistených alebo podpoistených. A to aj napriek tomu, že poistenie nehnuteľnosti vzhľadom na poistnú sumu nepatrí medzi tie najdrahšie. Dôvody sú predovšetkým dva.
Najčastejším dôvodom, prečo si majitelia nehnuteľností neuzatvárajú poistenie nehnuteľnosti je, že sú presvedčení, že sú to „vyhodené peniaze.“ Myslia si, že im žiadne riziko nehrozí. Veď predsa v blízkosti netečie potok ani rieka, zemetrasenie videli len v správach, s otvoreným ohňom nenarábajú, výbuch plynu im nehrozí, keďže majú len elektriku a podobne.
Lenže, ako sme spomínali vyššie, vyčíňanie počasia je aj u nás čoraz častejšie a to aj v lokalitách, ktoré sme ešte pred 10 rokmi mohli nazvať bezpečnými. Zároveň netreba zabúdať, že poistenie kryje aj škody, ktoré vzniknú inak, ako následkom počasia. Vytopenie, elektrický skrat, ale napríklad aj vandalizmus hrozia každej jednej budove, v každej lokalite.
Druhú skupinu nepoistených klientov tvoria tí, ktorí si nehnuteľnosť postavili tam, kde by vzhľadom na riziká nemali. Poisťovne pri dojednávaní poistenia skúmajú, či sa daná nehnuteľnosť nenachádza napríklad v záplavových oblastiach, pričom využívajú mapy rizikových oblastí.
Lokalita ovplyvňuje výšku poistného
V prípade, že poisťovňa zistí, že nehnuteľnosť sa nachádza v rizikovej oblasti, môže odmietnuť danú nehnuteľnosť poistiť. Alebo ju poistí, ale s vyššou cenou ako rovnakú nehnuteľnosť v menej rizikovej oblasti. Prípadne poistí, ale s výlukou konkrétneho rizika. V tomto prípade záplavy či povodne. To by znamenalo, že nehnuteľnosť je poistená, ale prípadné plnenie by majiteľ nedostal v prípade, že by škoda vznikla napríklad spomínanou záplavou.
Ak by ste si chceli pomôcť individuálnym riešením, napríklad vybudovaním ochrannej protizáplavovej steny, nemusí to byť pre poisťovňu postačujúce. Vždy sa vopred informujte, či akceptuje takéto riešenie. V každom prípade, aj keby to poisťovňa nevzala ako dostatočnú ochranu, aspoň o niečo viac bude chránená samotná nehnuteľnosť.
Keď úraduje vyššia moc, poistenie nehnuteľnosti chráni váš majetok
Vo všeobecnosti platí, že za predmety, ktoré sa nachádzajú na vašom pozemku, ste zodpovedný vy ako majiteľ. Ak napríklad spadne škridla z vašej strechy alebo sa zlomí konár z vášho stromu a poškodí zaparkované auto, škodu môže majiteľ poškodeného auta žiadať od vás.
Sú však aj situácie, kedy za škodu nemusí byť zodpovedný majiteľ nehnuteľnosti. Je to v prípade, že príčinou vzniku škody bol živel. Napríklad silný vietor alebo prudký lejak, ktorý podmočil svah, následkom čoho došlo k pádu stromu. Vtedy je možné hovoriť o vyššej moci, na ktorú majiteľ pozemku, na ktorom bol daný strom, nemohol vplývať. V tom prípade si môže poškodený uplatniť škodu len z vlastného poistenia nehnuteľnosti. Samozrejme, ak ho má uzatvorené.
Ako postupovať, ak mám nehnuteľnosť v rizikovej oblasti?
Častokrát klient zistí, že jeho nehnuteľnosť sa nachádza v rizikovej oblasti až vtedy, keď s ním poisťovňa odmietne uzatvoriť poistnú zmluvu. Ak kupujete nehnuteľnosť, odporúčame si preto danú lokalitu preveriť.
Väčšiu šancu, že sa vám podarí uzatvoriť poistenie aj v takejto oblasti je, ak sa obrátite na nezávislého sprostredkovateľa. Vo svojom portfóliu má produkty viacerých alebo aj všetkých poisťovní a dokáže poradiť, v ktorej poisťovni je najväčšia šanca získať poistenie. V prípade, že potrebujete pomôcť, vyplňte kontaktný formulár, naši špecialisti vám radi poradia a pokúsia sa vám nájsť ideálne riešenie.