Kreditná karta je štandardnou súčasťou ponuky každej banky. Mnohí klienti si ju napriek výrazným rozdielom stále zamieňajú s klasickou debetnou kartou. Na jej používanie by ste si však mali dávať pozor, pretože platí, že kreditná karta môže byť dobrým sluhom, ale aj zlým pánom.
Ani sa totiž nenazdáte a z výhodného, bezúročného, požičania si peňazí od banky sa môže stať nočná mora. Zbaviť sa dlhu na kreditnej karte nemusí byť vôbec jednoduché. Dnešným článkom vám však poskytneme návod, ako sa to dá celkom „bezbolestne.“
Kreditná karta patrí medzi úverové produkty
Na úvod je potrebné vysvetliť rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou. Debetná karta je vystavená k vášmu účtu. To znamená, že keď ňou zaplatíte, miniete svoje peniaze zo svojho bankového účtu. Naopak, kreditná karta je forma pôžičky. Vďaka kreditnej karte tak môžete používať cudzie peniaze a za určitých podmienok úplne zadarmo, s nulovým úrokom.
Banka skúma vašu bonitu a na jej základe rozhodne o úverovom limite, čiže o sume peňazí, ktorú budete mať k dispozícii na kreditnej karte. Kreditná karta má tzv. bezúročnú dobu splatnosti. Tá sa líši od banky k banke, zistite si preto, ako je to v tej vašej. Ak máte napríklad splatnosť 10 dní a koniec zúčtovacieho obdobia povedzme v posledný deň mesiaca, bez úroku môžete vrátiť požičané peniaze do 10. dňa nasledovného mesiaca. Teoreticky tak môžete používať cudzie peniaze zadarmo až 40 dní. (keď ste niečo zaplatili hneď v prvý deň minulého mesiaca).
Ak nedokážete vrátiť celú sumu v dobe splatnosti, mali by ste vrátiť aspoň minimálnu splátku, ktorej výšku vám banka oznámi najčastejšie sms správou na konci zúčtovacieho obdobia, prípadne ju nájdete aj v informáciách o kreditnej karte vo vašom internet bankingu. Nesplatená suma sa úročí. Treba povedať, že úrokové sadzby na kreditných kartách sú vysoké. Preto je potrebné dávať si na splácanie skutočne veľký pozor. Ak preceníte svoje možnosti, môžete sa dostať do finančných problémov, z ktorých sa dostať nie je vôbec jednoduché. A samozrejme, ak prestanete splácať, získate tiež negatívny zápis do úverového registra.
Mnohé výhody kreditnej karty
Ak sa rozhodnete požiadať o kreditnú kartu, respektíve využijete ponuku banky na jej získanie, odporúčame ju aj využívať. Aktívnym využívaním niektorých kariet nemusíte platiť mesačný poplatok a zároveň môžete získať určité percento z realizovaných platieb naspäť na kreditnú kartu. To znamená, že vďaka kreditnej karte môžete na nákupoch ušetriť. Samozrejme, za predpokladu, že vrátite celú sumu, ktorú ste si počas zúčtovacieho obdobia požičali. Niektoré kreditné karty ponúkajú ich držiteľom aj ďalšie nesporné výhody, ako napríklad bezplatné či zvýhodnené cestovné poistenie.
Aj dlh na kreditnej karte môžete vyplatiť výhodnejším úverom
Odvrátenou stránkou kreditných kariet sú však vysoké úrokové sadzby. Kreditné karty preto neodporúčame využívať, ak nebudete schopní vrátiť požičané peniaze maximálne do 1-2 mesiacov. Ak si potrebujete požičať na dlhšie časové obdobie, určite odporúčame radšej požiadať o spotrebný úver. Čo však robiť, ak ste už v situácii, že vám na kreditke dlh už vznikol?
Ak je to možné, okamžite prestaňte kartou platiť, pretože tým budete ešte zvyšovať svoj dlh a budete ho pred sebou kotúľať ako snehovú guľu, na ktorú sa vám bude nabaľovať stále viac úrokov. Ak nemáte možnosť v dohľadnej dobe splatiť vzniknutý dlh, môžete sa pokúsiť vyrovnať ho iným, výhodnejším úverom. Ten získate s podstatne nižšou úrokovou sadzbou a vďaka dlhšej dobe splatnosti budú vaše mesačné splátky podstatne nižšie. Ak máte okrem kreditnej karty aj ďalšie úvery, možnosťou je ich zlúčenie do jedného, ideálne hypotekárneho úveru. Tejto operácii sa odborne hovorí konsolidácia a umožňuje znížiť celkovú splátku aj o niekoľko sto eur.
Ozvite sa nám a naši FINVIA experti vám radi pomôžu s konsolidáciou, refinancovaním či vybavením najvýhodnejšieho úveru.