Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only
Search in content

DÔCHODKOVÁ REFORMA: ZMENY, KTORÉ NEPOTEŠIA

DÔCHODKOVÁ REFORMA: ZMENY, KTORÉ NEPOTEŠIA

DÔCHODKOVÁ REFORMA: ZMENY, KTORÉ NEPOTEŠIA 1920 620 Finvia

Už dlhodobo upozorňujeme, že dôchodkový systém tak, ako je nastavený v súčasnosti, je neudržateľný. Teraz to nepriamo potvrdila aj vláda prijatím viacerých zmien. Aj keď sa dôchodková reforma týka aktuálne I. piliera, dá sa očakávať, že zmeny čoskoro (opäť) čaká aj II. pilier.

Ak sa zmeny podarí schváliť aj parlamentu, dôjde napríklad k úprave súčasnej dôchodkovej hodnoty, reálna je možnosť skoršieho odchodu do dôchodku či prispievania na dôchodok svojim rodičom. Dôchodková reforma však bude aj o predlžovaní veku odchodu do dôchodku, z čoho bude mať radosť asi len málokto.

Úprava súčasnej dôchodkovej hodnoty

V porovnaní s priemerom EÚ máme v súčasnosti vyšší pomer priemerného dôchodku ku priemernej mzde (50 % SR, 42 % EÚ). Valorizácia dôchodkov by po novom už nemala kopírovať nárast priemernej mzdy, ale mala by brať do úvahy len 95 % tejto hodnoty. To znamená, že priemerné penzie budú nižšie v pomere k priemernému platu než ako je tomu dnes. Inými slovami, dôchodková reforma nám zabezpečí ešte nižšie penzie v porovnaní s platom, na aký sme dnes zvyknutí. Zdá sa vám to neuveriteľné? Žiaľ, faktom je, že nepriaznivý demografický vývoj bude na výšku dôchodkov vplývať čoraz negatívnejšie.

Do dôchodku už po 40. rokoch

Dnes je možné ísť do predčasného dôchodku maximálne dva roky pred termínom riadneho dôchodku. Po novom by sme si mohli penziu začať užívať už po 40 odpracovaných rokoch. Aj vám sa zdá slovo „užívať“ až príliš silné? Ak by sme sa mali spoliehať len na dôchodok z prvého piliera, sotva by sme sa odhodlali k tomuto bláznivému činu. Dôchodková reforma považuje túto zmenu za pozitívnu pre pracujúceho človeka, viac než otázna je však jej reálna využiteľnosť.

Zavedenie rodičovského dôchodku

Možnosť prispievať svojim rodičom určitým percentom zo svojich odvodov je síce fajn, na druhej strane do určitej miery diskriminuje napríklad ľudí, ktorých deti pracujú v zahraničí. Bude zaujímavé sledovať konečnú podobu tejto novinky, ktorá nie je bežná ani v krajinách s výrazne lepším dôchodkovým systémom.

Odchod do dôchodku podľa strednej dĺžky života

Pripravte sa, že do dôchodku pôjdete ešte neskôr ako po dosiahnutí 64. roku života. Súčasné zastropovanie veku na 64 rokov bude pravdepodobne minulosťou a odchod do penzie sa bude počítať podľa strednej dĺžky života. V praxi to bude znamenať, že do dôchodku budeme odchádzať s vysokou pravdepodobnosťou neskôr. Tak, ako v mnohých iných krajinách, ktorých systémy dôchodkového zabezpečenia sú na lepšej úrovni ako u nás. Napríklad v Holandsku to je až 68 rokov, vo Švédsku 67 rokov.

Čo znamená dôchodková reforma pre mladých ľudí?

Ako vidieť, zmeny sa dotknú každého, avšak mladí ľudia majú jednu veľkú výhodu v porovnaní so staršími, ktorým do penzie chýba už len pár rokov. Môžu si začať sporiť na dôchodok sami. V II. pilieri, v III. pilieri alebo v IV. pilieri si sporíte na vlastnom dôchodkovom účte a na vlastný dôchodok. Práve individuálne dôchodkové sporenie dokáže zabezpečiť dôstojný dôchodok, ktorý bude výrazne menej závislý od rozhodnutí štátu a od štátneho I. piliera.

Ozvite sa nám vyplnením kontaktného formulára a naši experti vám radi pomôžu s nastavením najvhodnejšej sporiacej schémy.