Vyhľadávanie
Generic filters
Exact matches only

Blog Dagmara Kovalinková

Dagmara Kovalinková 867 0 komentárov

Ako financovať výstavbu rodinného domu

Skôr či neskôr sa všetci dostaneme do situácie, kedy si uvedomíme, že je najvyšší či správny čas na nové bývanie. Aj keď sa v tomto článku venujeme financovaniu výstavby rodinného domu – a je tak prioritne venovaný tým z vás, ktorí túžite po novom dome, veríme, že si v ňom nájde užitočné a praktické informácie každý. Jedna vec je rozhodnúť sa, že si chcem postaviť dom, druhá ako to zrealizovať. Takže, ako na to?
 
Základom je príjem (a výdavky) vašej domácnosti
                                               
V prvom rade si je potrebné overiť, či váš príjem pri vašich aktuálnych mesačných výdavkoch postačuje na realizáciu vašich plánov. Inými slovami, akú veľkú splátku úveru si budete môcť dovoliť. To vám dá zároveň odpoveď aj na otázku, aký maximálny hypotekárny úver vám banka s najväčšou pravdepodobnosťou bude môcť schváliť. 
 
Spoľahnite sa v tomto prípade na vášho finančného poradcu. Pripraví analýzu vašej finančnej situácie, vďaka ktorej zistíte akou „perinou“ sa môžete zakrývať a teda či si budete môcť dovoliť riešiť výstavbu menšieho bungalovu alebo kľudne aj obrovskej vily. 
 
Existuje viacero spôsobov ako financovať výstavbu domu
 
Akonáhle zistíte s akým objemom peňazí od banky môžete počítať, začínate riešiť spôsob financovania vášho nového bývania. Ten je závislý od toho, či máte vlastné vstupné zdroje, ktoré viete vložiť do realizácie výstavby. 
 
Za zdroje považujeme:
  • vytvorenú finančnú rezervu, ktorú môžete použiť napríklad na kúpu pozemku
  • vlastníctvo pozemku, na ktorom má vyrásť váš nový dom
  • iná nehnuteľnosť ako tá, ktorú idete stavať, taká, ktorú je možné založiť v prospech banky
 
Ak disponujete niektorým(i) zo spomínaných zdrojov, podstatne vám to môže pomôcť pri financovaní výstavby. Vlastné zdroje zároveň uľahčujú a zrýchľujú prístup k hypotekárnemu úveru. Samozrejme, veľmi dôležité je tiež vybrať si pre realizáciu stavby serióznu firmu, to je však úplne iná téma.
 
V prípade, že plánujete výstavbu domu financovať hypotekárnym úverom, máte 3 základné možnosti.
 
1.Celá realizácia bude financovaná formou úveru
Keď nedisponujete žiadnym z vyššie menovaných zdrojov, bude potrebné skombinovať  minimálne dva rôzne úvery. Banky dnes už totiž neposkytujú hypotekárne úvery do 100 % hodnoty nehnuteľnosti a tak bude potrebné k hypotéke na kúpu pozemku či na samotnú výstavbu vybaviť dofinancovanie iným druhom úveru. Zároveň si je potrebné uvedomiť, že banka bude uvoľňovať prostriedky z úveru/úverov postupne v tzv. tranžiach. Tie sú odvodené od aktuálnej hodnoty pozemku a od rozostavanosti domu. Na postup financovania môžu vplývať aj ďalšie faktory. Napríklad, či kúpu pozemku aj výstavbu realizujete od jedného predávajúceho – stavebnej spoločnosti, developera a podobne alebo si samostatne kupujete pozemok a následne riešite dodávateľa na samotnú výstavbu. 
 
2.Úverom bude financovaná len výstavba domu
V tomto prípade disponujete pozemkom alebo vlastnými zdrojmi na jeho kúpu. Výhodou je ak máte dostatok finančných prostriedkov aj na rozostavanie stavby. Rozostavanú stavbu je totiž možné zapísať do katastra nehnuteľností a je ju možné použiť ako záloh voči úveru na bývanie. Ak nemáte dostatok prostriedkov na financovanie rozostavania stavby, bude potrebné riešiť dve hypotéky. 
 
Prvú získate založením pozemku –  môžete tým dostať hypotéku spravidla do výšky 70 % jeho hodnoty. Tú následne alebo jej časť použijete na rozostavanie domu a následne po rozostavaní požiadate o druhú hypotéku, kde už banka počíta aj s budúcou hodnotou domu uvedenou v znaleckom posudku. Aj v tomto prípade je pri získavaní financií na výstavbu veľmi dôležité určenie postupu a následnosti krokov.
 
3.Máte možnosť založiť inú ako stavanú nehnuteľnosť 
Ak disponujete nehnuteľnosťou, ktorú môžete založiť v prospech hypotekárneho úveru, cesta k jeho získaniu býva spravidla najjednoduchšia. Ak je hodnota zakladanej nehnuteľnosti v dostatočnej výške, môžete získať peniaze na výstavbu v podstate hneď a naraz, čo môže urýchliť samotnú výstavbu a najmä zjednodušiť celý proces financovania. Dočasným založením svojej nehnuteľnosti – bytu alebo domu, často pomáhajú napríklad rodičia svojim deťom. Po ukončení výstavby sa zväčša zrealizuje preklad záložného práva z pôvodne založenej nehnuteľnosti na novo postavený dom.
 
Sen o novom bývaní už čoskoro realitou
Na tému financovania výstavby domu by sa toho dalo napísať ešte omnoho viac, ale našim cieľom bolo týmto článkom poskytnúť vám aspoň základné informácie na zorientovanie sa v danej problematike. Na všetky ostatné otázky vám veľmi radi odpovieme osobne a ochotne pomôžeme s vybavením najvýhodnejšieho spôsobu financovania vášho vysnívaného bývania. Ozvite sa nám a spravte tak prvý krok k vášmu novému domčeku.